Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Úvodem k ročníku 2022/2023

Rok se s rokem sešel a opět vám můžeme nabídnout výběr knih pro děti a mládež za poslední rok (od září 2022 do září 2023). Zůstáváme u 36 titulů a nemění se ani formát. Katalog vychází pravidelně od let 2012/2013, završujeme tedy první dekádu existence, a proto jsme na úvod zařadili i  vyjádření tří odborníků z praxe, kteří katalog využívají. Novinkou jsou také přidané QR kódy, které čtenáře nasměrují na webové stránky s ukázkou z knihy.

Jádro aktuálního výběru tvoří rozmanité knižní tituly určené čtenářům ve věku sedmi až jedenácti let. Tematická paleta je mimořádně pestrá: do říše zvířat zavítáme hned několikrát (Tasemnice hledá byt, O kapku víc, Já, chobotnice, Meky, mek! Skutečný svět zvířatek), nahlédneme ale také do rozlehlé, s  láskou opečovávané zahrady (Tajemství staré zahrady), do fascinující Sluneční soustavy (Vesmírníček) či záludného lidského těla (Záludnosti těla), pozornost jistě přitáhne i dětský horor (Pan Nikdo a bílá tma), pražská legenda (Legenda o svaté holčičce) či komplexně pojednaný fenomén času (Teď). Těší nás, že napříč věkovými kategoriemi můžeme doporučit také pět básnických knih – pro nejmenší děti i náctileté – a přitom vedle zavedených tvůrců poezie pro děti (Robin Král, Ester Stará) představit také nováčky v  této oblasti (Ondřej Hrabal, Vít Janota).

U komiksu pro děti a mládež pozorujeme jistý trend ve vydávání souborových svazků shromažďujících aktuální seriály: to dlouho nebylo, knižně se tiskla především klasika, v  tomto katalogu jsou ale zařazeny hned tři soubory nedávných časopiseckých komiksů (Matylda a Růžovej vlk, Morčata v akci, Hubert & Hugo 2). Oživuje se i dlouho stagnující žánrová krajina, přibyl pokus o komiks superhrdinský (Supro) stejně jako experiment se sešitovým vydáváním (Prašina – Kroniky).

Přivítali jsme i dvě nová nakladatelství – Knižní stezku k dětem, spojenou s  akcemi na podporu čtenářství v Centru české dětské knihy, a progresivně se rozvíjející nakladatelství romské literatury KHER. Doufáme, že s jejich produkcí se budeme nadále setkávat. Nezapomínáme ani na české autory zavedené v  zahraničí, jejichž umělecký význam je nepopiratelný (Petr Horáček), a ctíme výročí klasiků oboru a vítáme opětovná vydání jejich knih v nové grafické úpravě (Alois Mikulka).

Výrazněji jsou zahrnuta i knižní vydání školních a absolventských prací studentů a studentek našich výtvarných škol a fakult. Ve všech případech jde o práce výtvarně nápadité, precizně graficky vypravené a tematicky přitažlivé (Katerina Karolik, Marto Kelbl, Lucie Lučanská).

Kolektiv autorů 

____________________________________________________________________________________

Z OHLASŮ NA KATALOG NEJLEPŠÍ KNIHY DĚTEM A JEHO DESETILETÉ VÝROČÍ

Katalog Nejlepší knihy dětem je z mého pohledu metodika pro školní knihovny skvělá pomůcka, kterou mám vždy po ruce. Není školení či seminář, na kterém by katalog chyběl, a mohu pozorovat, jak velký je o něj zájem ze strany učitelek a učitelů základních škol. Velkým pomocníkem je i pro české učitele a učitelky v zahraničí, kde mají velmi omezený přístup k výběru knih ze současné produkce literatury pro děti a mládež. Oceňuji též tištěnou podobu katalogu, se kterou se dá dále pracovat. Můj „osobní exemplář“ je plný kontextuálních poznámek a námětů na práci s knihou v rámci čtenářských dílen.

Edita Vaníčková Makosová, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

Najít mezi velkým množstvím knih, které každoročně vycházejí, kvalitní tituly není vždy jednoduché. Katalog Nejlepší knihy dětem velmi dobře slouží jako kvalitní pomocník a moc rády ho i při naší práci doporučujeme rodičům, pedagogům i dalším blízkým. Najdeme zde tipy pro čtenáře různých věkových kategorií, včetně knih pro starší čtenáře. Za každoročním výběrem titulů stojí tým odborníků a odbornic, kteří dětským knihám rozumí, a jejich doporučení jsou tak zárukou kvality. Výhodou katalogu také je, že existuje i v tištěné variantě, je možné ho vyvěsit ve třídě či knihovně a nechat se inspirovat ke čtení.

Marie PodvalováJulie Dominika Zemanová, Mravenčí chůva www.mravencichuva.cz

Projekt Nejlepší knihy dětem považuji za přínosný pro pedagogy, pro žákyně a žáky, ale také pro rodiče. Odborný autorský kolektiv totiž každoročně přináší přehledný a rozmanitý výběr titulů, které mají potenciál mladé čtenáře nejen zaujmout a pobavit, ale také jim předat něco navíc, ať už jsou to nové znalosti nebo třeba vztah ke čtení a literatuře vůbec. V žádném případě ale nejde o prostý výčet; každý titul je řádně představen. A tak kdokoliv, kdo si právě vybírá knihu k přečtení, má vždycky kam sáhnout – bez obav, že by snad sáhnul vedle.

Jiří Linhart, Gymnázium Kodaňská

 

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace