Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

SLEČNA FLORENCE A PÁTRACÍ ČETAHERMÍNA FRANKOVÁ

Slečna Florence s příjmením Hejkalová je postavou, která jako tajfun pozvedne ospalou Lhotu, do níž se přistěhovala. S dětmi Pepíkem a Hankou a nakonec i s dalším pražským přistěhovalcem, nezbedným Vojtou obrátí vše naruby – ale k dobrému, k pospolitosti všech lidí. Značné proslulosti dobude Florence svými účesy za zvuku fanfár z gramofonové desky, které prozradí na dotyčného, jaký ve skutečnosti je, a občas nový účes vyvolá jeho proměnu. Slečnin příchod na venkov má však i jiný smysl: pátrací četa totiž hledá ve starobylém klášteru stříbrné mince s tajemným posláním. Prozaické vyprávění oživuje četnými dialogy a poukazuje i na střety civilizace a přírody, když oživlý hřeben kadeřnice dokáže z pole vyčesat srnky i zajíce dříve, než bude posečeno (a jim ublíženo). Nechybí lásky, radosti i starosti ve vzájemné soudržnosti dětí a dospělých, mezi nimiž autorka nečiní rozdíl. Proto si lze v létě dopřát účes „Slunečník“ a někdy by všem zaručeně seděl i účes „Odpusťme si, co jsme si“. Známá barevnost ilustrací Jiřího Votruby s humornými vsuvkami posunuje román v laskavé čtení pro všechny, děti i dospělé.

Hermína Franková (1928) prozaička, scenáristka, vystudovala farmacii. Od 60. let publikovala v časopisech (Plamen aj.) a knižně, za normalizace byla opět magistrou v lékárně. Zaujala nekonvenčním zobrazením dospívajících (Blázni a Pythagoras, 1966, pro menší děti Plavčík a sardinky, 1965). V 80. letech se její tvorba vrací do minulosti (Vendula aneb Francouzština pro pokročilé, 1981 nebo Minervistka, 1984). Jejími  hrdinkami bývají neohrožené ženy, bojující za svá práva na vzdělání a roli ve polečnosti. Podle jejího námětu Čarodějnička na koštěti byl natočen film Dívka na  koštěti (1971). Spolupracovala na dalších televizních scénářích (trilogie Ohnivé ženy, knižně 1992).

Jiří Votruba (1946) je český malíř, grafik a ilustrátor především knih pro děti. Vystavoval na více než 50 autorských výstavách po celém světě a spolupracoval s nejvýznamnějšími českými nakladateli dětské literatury. Mezi dětmi jsou oblíbené jeho ilustrace naučných knih o hudbě Opera nás baví (2005), Prodaná nevěsta (2015), Rusalka (2017). Ilustroval i nové vydání knihy Zdeňka Svěráka Pan Buřtík a pan Špejlička (2010) nebo Malého pražského chodce (2013) Ondřeje Hníka.

SLEČNA FLORENCE A PÁTRACÍ ČETA
Ilustrátor: Jiří Votruba
216 stran
Praha, Simuraka 2019
ISBN:978-80-905799-2-7
Věk: (10+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace