Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.
FRANZ KAFKA – ČLOVĚK SVÉ I NAŠÍ DOBYRadek Malý – Renáta Fučíková
Osobnost Franze Kafky nelze zredukovat na podmanivě chmurný obličej určený k masové spotřebě turistů na výletě v naší „matičce s drápy“, ba ani na objekt památné vědecké konference v Liblicích, která roku 1963 předznamenala nedlouhé období společenského uvolnění. Byl to především člověk jako my, jedinec z masa, kostí i mnoha strachů o hodnotu svého já. A kdo jiný by na to měl poukázat než právě kolega-spisovatel? Veden úsilím uchopit možná i nepochopitelné stopuje Radek Malý kroky pana K. po rodné zemi – bohužel postižené nejednou kafkárnou – s důrazem na jeho vztahy a záliby, na jeho tísně i fatální plicní chorobu, jež křehkého Pražana přemohla. Zásluhou desítek ilustrací Renáty Fučíkové se při tom dostane rovněž na trojici komiksů zpracovaných na motivy známých povídek (Ortel, Proměna a Umělec v hladovění), a tak se nehledě na zevšeobecnění nezbytné pro dospívající čtenáře účastníme polidštění žádoucího. Stereotyp by v Kafkově případě nebyl dobrým rádcem. Ostatně už jeho poslední láska Dora Diamantová postřehla, že „jediný den prožitý s Franzem předčí všechno, co kdy napsal“.
Radek Malý (1977) vystudoval bohemistiku a germanistiku na FF UP v Olomouci. Pedagogicky působí na FSV UK a Vysoké škole kreativní komunikace. Na melancholicky laděnou básnickou knihu Listonoš vítr (2011, Magnesia Litera 2012, Čestná listina IBBY 2014) navázal sbírkou Moře slané vody (obě s ilustracemi Pavla Čecha). S Renátou Fučíkovou vytvořil knižní portrét Franz Kafka – člověk své i naší doby (2017). V roce 2022 vydal soubor cestovní lyriky pro mladé čtenáře Pohlednice z nespatřených měst.
Renáta Fučíková (1964) vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, od roku 2016 pedagogicky působí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Mezi její nejvýznamnější autorské knihy, ve kterých se zaměřuje zejména na naučnou produkci pro mládež, patří Tomáš Garrigue Masaryk (2006), Jan Amos Komenský (2008), Historie Evropy – Obrazové putování (2011, společně s Danielou Krolupperovou), Antonín Dvořák (2012), Praha v srdci (2015), Historie Čechů v USA (2019) a zatím třísvazková řada Největší dramatici, kterou zahájily svazky Shakespeare (2016) a Moliere & (2017). Za své práce posbírala řadu prestižních ocenění, doma i v zahraničí.
Ilustrátor: | Renáta Fučíková |
104 stran | |
Praha, Práh 2017 | |
ISBN: | 978-80-7252-674-1 |
Věk: | (12+) |