Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.
CO VYPRÁVĚLA GORILAMarkéta Pilátová
Když autorka zpovídala Marka Ždánského, ošetřovatele z pražské zoo a spolutvůrce knížky Gorilí táta (2013), zasáhl ji tragický osud gorilího samce Ponga. Mládě odchycené v džungli pytláky vyrůstalo izolovaně v otřesných podmínkách soukromého zvěřince arabského šejka, odkud se dostalo až do trojského pavilonu lidoopů. Vystresovaný nováček se tu díky zkušené samici Kambě celý rok začleňoval do gorilí tlupy, jenže pak jeho vytoužený domov smetla stoletá voda. Namísto čtenářsky vděčného formátu historek ze zoo nabízí Markéta Pilátová baladu o hledání identity a právu na sebeurčení. Coby ukázkový příklad stockholmského syndromu se Pong zprvu se svými vězniteli identifikuje, neboť jako „Mauglí naruby“ se cítí být člověkem. Kambino sugestivní líčení rodné džungle mu pomáhá poznat, kým ve skutečnosti je, a návrat k sobě pak dovrší zájmem o atraktivní vůni gorilích slečen. Jeho sebezpyt – tak lidský, tak univerzální – nastoluje řadu etických otázek ohledně chovu zvířat v zajetí. Hrdina se aspoň protentokrát nestane obětí naší nadřazenosti: vymaní se z pomyslné klece pochyb a mříží skutečných ho zbaví běsnící živel. Kniha ho ale nenechá utonout při povodni a dopřeje mu návrat do rajského pralesa.
Markéta Pilátová (1973) vystudovala romanistiku a historii na FF UP v Olomouci. Působila jako novinářka, překladatelka a lektorka češtiny. Píše pro dospělé i pro děti.
Pohádkovými prvky jsou prodchnuty její knihy o japonské holčičce Kiko. Napsala také trojici příběhů, inspirovaných osudy slavné gorily z pražské zoo (Gorilí táta, 2013; Co
vyprávěla gorila, 2019; Gorilí táta v Africe, 2021). Bába Bedla a dívka na hřebeni volně navazuje na příběh z konce druhé světové války nazvaný Bába Bedla (2021, zařazen
do mezinárodního katalogu The White Ravens).
Daniel Michalík (1974) vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky u prof. Jiřího Barty. Jako sklář vystavoval v Praze i v Japonsku, věnuje se však převážně grafickému designu, volné tvorbě a knižní ilustraci. Ilustroval řadu knih Markéty Pilátové, pro nakladatelství Meander sérii o japonské dívence Kiko putující po českých hradech a zámcích 2010, 2016, 2020 (ocenění White Ravens), knížku o origami Papírový Pepíno 2017, nejnověji krátkou prózu Veverka z Vamberka 2021, a rovněž „gorilí vyprávění“ vydávané v nakladatelství Novela Bohemica (Gorilí táta, 2013, Co vyprávěla gorila, 2019, Gorilí táta v Africe, 2021).
Ilustrátor: | Daniel Michalík |
56 stran | |
Praha, Novela bohemica 2019 | |
ISBN: | 978-80-87683-95-8 |
Věk: | (8+) |